جلاد شبهای کردستان کیست؟…


سنی نیوز: ترورهای اخیر در سنندج اذهان بسیاری را به خود مشغول داشته است… این ترورها از کجا آغاز شد؟ چه کسانی پشت پرده‌ی این ترورها هستند؟ چه کسانی از این ترورها خرسند اند و سود می‌برند؟ نفر بعدی چه کسی است؟ و … همه اینها سؤالاتی است که اذهان بسیاری را به خود مشغول داشته است. اما به راستی حقیقت ماجرا چیست؟

• ماموستا کردستانی ـ سنندج

ترورهای اخیر در سنندج اذهان بسیاری چه در داخل و چه در خارج از کشور را به خود مشغول داشته است. این ترورها در حالی صورت می گیرد که کشور در بحرانی قرار گرفته که به عقیده‌ی بسیاری از تحلیلگران سیاسی نقطه عطفی در تاریخ سیاسی کشور محسوب می‌شود و راه بازگشت از آن دور از ذهن است و بی ربط بودن این مرحله علی الخصوص حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری با این ترورها بسیار دور از ذهن و بعید به نظر می‌رسد.
این ترورها از کجا آغاز شد؟ چه کسانی پشت پرده‌ی این ترورها هستند؟ چه کسانی از این ترورها خرسند اند و سود می‌برند؟ نفر بعدی چه کسی است؟ و … همه اینها سؤالاتی است که اذهان بسیاری را به خود مشغول داشته است. اما به راستی حقیقت ماجرا چیست؟
اولین قاضی که ترور شد کسی مسأله را تا این حد جدی تلقی نکرد و همه تصور می کردند شاید اختلافات خانوادگی یا شاید انتقام جویی مراجعان به محکمه‌ی قضاوت قاضی، عامل اصلی ترور وی باشد و هیچگاه احتمال زنجیره‌ای بودن این ترورها تصور نمی شد، اما پس از ترور ماموستا برهان عالی امام جمعه موقت مسجد جامع قبای شهرک بهاران سنندج، ماجرا کمی جدی‌تر شد و به قولی وارد مرحله و فاز جدیدی شد که بوی فتنه و توطئه از آن به مشام می رسید.
به فاصله کمی از ترور ملا برهان عالی ، یک قاضی دیگر نیز ترور شد، که خبرها از جان سالم به در بردن وی از آن ترور حکایت دارد. پس از آن ماموستا شیخ الاسلام عضو مجلس خبرگان رهبری نیز ترور شد. ماموستا شیخ الاسلام که خود در مراسم تشییع جنازه ماموستا برهان عالی نیز شرکت کرده بود هیچ گاه فکر نمی کرد شاید نفر بعدی ترور آن هم به فاصله‌ی زمانی بسیار کوتاه خودش باشد.
در این مرحله دیگر کسی در زنجیره‌ای بودن این حوادث و ترورها شک نکرد و بحث‌ها و نظرها و ابراز نگرانی‌ها در این مورد افزایش یافت. تردد و آمد و شد مسئولین به سنندج افزایش یافت؛ معاون اول احمدی نژاد و وزیر اطلاعات از آن جمله بودند. سنندج به حالت نظامی در آمده و شبها حکومت نظامی اعلام نشده‌ای برقرار شده، و تاکنون نیز برقرار است. و خیابان‌های این شهر شاهد بازرسی و تجسس نیروهای انتظامی، سپاه و بسیج است، و هر ماشینی که دارای سرنشین‌های مجرد و مشکوک(!) باشد متوقف و از سرنشینان آن بازجویی کوتاهی انجام می شود. مساجد این شهر در شبهای احیا و قدر بیش تر مورد توجه قرار گرفته و حضور نیروهای امنیتی در کنار مساجد معروف و شلوغ محسوس‌تر شده است. به هر حال غیر طبیعی بودن فضای امنیتی و سیاسی سنندج به وضوح مشخص و محسوس است.
در این میان شایعه‌هایی از ترور رئیس شورای شهر سنندج و هم چنین یک قاضی دیگر نیز به گوش می رسید که قابل بحث و توجه بود. هرچند این ترورها بعدا تکذیب شد اما نوع گستردگی آن بسیار مرموز و مشکوک بود که ظن حساب شده بودن آنها را تقویت می کند.
اکثر مردم سنندج بر این عقیده اند که حکومت ایران در این حوادث دخیل بوده و خود با به راه انداختن این نمایش مضحک و تلخ، سعی در ایجاد تنش و برادر کشی و تفرقه در کردستان را دارد. آن چه این نظریه را تقویت می کند دیدار آیت الله خامنه‌ای از کردستان و سخنان تهدید آمیز ایشان نسبت به نیروهای به اصطلاح تندرو و تفرقه انداز مذهبی (بخوانید نیروهای سلفی و مکتب قرآنی) و هم چنین نیروهای ضد انقلابِ ضد دینِ وابسته به خارج (بخوانید حزب دمکرات کردستان و کومله) است. به هر حال ریشه‌ی این فتنه از آن جا بر می خیزد.
وجه مشترک تمام این ترورها، در شخصیت‌هایی است که به نوعی وابسته به دولت و حکومت اند. قاضی‌ها که خود حقوق بگیر دولت اند . ماموستا برهان عالی نیز کم و بیش سخنانی در مدح آیت الله خامنه‌ای و حکومت ایراد می کردند و کسی نیز در حکومتی بودن وی شک نداشت. ماموستا شیخ الاسلام هم که قابل بحث نیست، ایشان عضو مجلس خبرگان رهبری است و بدیهی است که مردم از چنین اشخاصی دل چندان خوشی ندارند. بهر حال تمامی این اشخاص به گونه ای انتخاب شده اند که هیچ کس در عدم استقلالشان شک و شبهه ای ندارد.
لازم به توضیح است که هرچند کسی در حکومتی بودن ماموستا برهان عالی شکی نداشت اما به هر حال ایشان به گونه‌ای نبودند که تنفر مردم را نسبت به خود به بار آورند و تو گویی مردم خود به گونه‌ای از معذور بودن ایشان آگاه بودند، و به همین خاطر بود که مسجد قبا در نمازهای جماعت و جمعه و تراویح ایشان همیشه یکی از شلوغ ترین مساجد سنندج بود، و حتی در جمعه‌های ماه مبارک رمضان این مسجد بقدری شلوغ می شد که بسیاری مجبور می‌شدند در بیرون از محوطه مسجد نمازشان را ادا کنند. هم چنین حضور گسترده‌ی مردم در تشییع جنازه‌ی ایشان نیز خود دلیلی بر این ادعا است.
از آن جا که حکومت از پیشرفت اهل سنت هیچ دل خوشی نداشته و بالطبع از آن وحشت دارد همیشه در تکاپوی تراشیدن موانع و سد شدن در برابر آن است. ماموستا برهان عالی در زمینه‌ی تبلیغ دین به پیشرفت‌ها بسیاری رسیدند و این اواخر سخنانی در دفاع از اهل سنت از ایشان استماع می شد که بسیار دلخوش کننده بود. اگر همه‌ی این ها را کنار هم بگذاریم می بینیم که خیلی بعید به نظر می رسد که حکومت در این ترورها دخالت نداشته باشد.
شایعه‌های مکرر در سطح گسترده‌ای از ترور شدن دیگر مسئولین و ملایان برای آگاهی از عکس العمل مردم،… اعلام عزای عمومی بی سابقه و حیرت آور در کردستان به خاطر ترور یک عالم اهل سنت،… حساب شده و با برنامه بودن دقیق این ترورها،… سابقه‌ی بسیار بد و منفی رژیم ایران در ترور علما و دلسوزان اهل سنت،… اعمال فشارهای بی سابقه‌ی رژیم در این چند سال اخیر علیه اهل سنت و… همه دلایلی است برای آن که حکومت با مظلوم نمائی اعلام کند که حکومتی بودن این افراد نشان از آن دارد که ما هیچ دخالتی در آن نداریم . و پس از اعلام این مطلب، فشارها بر اهل سنت فعال در کردستان هم چون برادران سلفی، برادران مکتب قرآنی و … را به صورتی فتنه گونه افزایش دهد. در این رابطه اعتراف واضح یکی از نمایندگان سنندج در مجلس شورای اسلامی نیز گویای مطلب است. آقای شعبانی در مصاحبه با پارلمان نیوز می‌گوید : «در پی ترورهای صورت گرفته در استان کردستان، روحانیون اهل سنت احساس امنیت برای حضور در مساجد را ندارند و مردم بدبینی و سوء ظن نسبت به برخی مسئولان پیدا کرده‌اند!» که اثبات کننده‌ی این ادعا است که حکومت در این عوامل و ترورها دخیل است. از طرف دیگر، حکومت این شایعه را در سطحی وسیع پخش کرده که نیروهای تندرو مذهبی و یا نیروهای الحادی عوامل این جنایات اند تا به وسیله‌ی آن، اختلافات مذهبی را میان صوفی و سلفی و مکتبی و اخوانی و… و همچنین نیروهای سیاسی دمکرات و کومله و … افزایش دهد تا به وسیله‌ی آن بتواند نیرنگ دیرینه‌ی «تفرقه بینداز و حکومت کن» خویش را اجرا کند.
در این میان آن چه جالب به نظر می رسید اعلام حکم ۱۰ سال زندان و ۱۰ سال تبعید برای ماموستا ایوب گنجی امام جماعت سابق همین مسجد قبای سنندج دقیقا یک روز پس از ترور ماموستا برهان عالی بود که بعید به نظر می رسد با این ترور ارتباطی نداشته باشد. تحلیلگران بر این عقیده اند که حکومت با این ترورها که اغلب قربانیان آن از افراد حکومتی‌اند قصد دارد خود را از آن تبرئه کند و با اعلام حکم ماموستا گنجی نیز در صدد است به علمای اهل سنت هشدار و پیام خویش را ابلاغ نماید.
این مساله که هیچ ملای شیعه‌ای در کردستان (که به لطف رژیم ایران هر روز به تعداد صادر شوندگان آن از قم به کردستان بیش تر می شود) ترور نمی‌شود نیز بسیار مشکوک است. به هر حال اگر کار نیروهای تندرو مذهبی اهل سنت باشد طبعا آنان از ملایان مزدور شیعه بیشتر از ملایان مزدور سنی متنفر اند و برای ایجاد رعب و وحشت در دل آن ملایان هم که شده چندی از ملایان شیعه را ترور می کردند تا دیگر پای آنان به کردستان برای انجام تبلیغات گمراه کننده و اجرای مسابقات و برنامه‌های موهن و توهین کننده باز نشود.
و دیگر این که چرا همه‌ی این ترورها در کردستان و سنندج انجام می‌شود؟
بسیاری از مردم سنندج از این ترورها هم ناراحتند و هم خوشحال؛ ناراحت از این که بهر حال قرار است فتنه‌ای عظیم رخ داده و از این فتنه بیمناک‌اند، و خوشحال از این که می بینند ملاهای حکومتی در برخی از مساجد این شهر به خانه‌های خود خزیده و از ترس جانشان مساجدی را که در آن «امام» بوده اند را تعطیل کرده‌اند. خبرهای موثق نیز این خبر را تایید می کند که به خاطر مسائل امنیتی از ذکر نام برخی از این ملاها معذوریم.
عده‌ای عقیده دارند که حکومت  با انجام این ترور‌ها در بین کردها که شهروند درجه دو محسوب می‌شوند در حقیقت به سران اصلاح طلب جنبش سبز پیام می‌دهد که مراقب خود باشند تا به سرنوشت اینان دچار نشوند.
قدر مسلم تمام این ترورها خبر از توطئه و فتنه‌ای بزرگ و بی سابقه می دهد که باید دید که دگر بار دستان آنان که «مکروا» دوباره چه خوابی برای اهل سنت کردستان دیده اند هرچند که «وَاللّهُ خَيْرُ الْمَاکِرِينَ» است.
در این میان وظیفه اهل سنت ایران و به خصوص کردستان هوشیاری در مقابل این توطئه است. باید آگاه بود که دست‌هایی در کارند تا اهداف پلید خود را به اجرا بگذارند و هوشیاری و وحدت ما در این میان می تواند تمام نقشه‌های آنان را نقش بر آب کند – ان شاء الله.

Advertisements

6 پاسخ

 1. ;سلام
  ;كاملا موافقم

 2. با سلام

  اخیرا در خراسان و سیستان و بلوچستان هم آخوند های اهل سنت طرفدار حکومت مورد هجوم قرار گرفته و در حرکتی هماهنگ خودروی آن ها به اتش کشیده شده است و ضمنا شعار نویسی در مقابل منزل های آن ها به چشم می خورد . به نظر می رسد این حرکات کاملا حساب شده و برنامه ریزی شده است
  والله المستعان

 3. پشت پرده ترور در کردستان

  منابع خبر :

  زمانه – روزنامه صبح ایران (ابتکار)- تالار گفتگوی ایرانیان – شفاف( اتاق شیشه ای خبر)- ره وا نیوز – پایگاه تحلیلی فرارو – پایگاه خبری مجمع جهانی اهل بیت- قطار وبگردی

  آنچه می‏خوانید تحليلي بر وقايع و اتفاقات چند سال گذشته در باره ترور تعدادي از روحانيون و فعالان كُرد در استان كردستان است:
  در پي اقدامات تروريستي چند روز گذشته در استان کردستان، پرونده‌هاي متعدد و چندين گروه عملياتي ويژه از نيروهاي ناجا، اطلاعات و ديگر نهادهاي امنيتي و نظامي تشکيل شده است. قوه قضائیه با به کارگيري قضات ويژه، در حال پيگيري و بررسي اتفاقات اخير بوده و مسؤولان ارشد استان و کشور هم در حال پيگيري هستند.

  اما درباره ماهیت تروريست‌ها و انگيزه اين افراد براي این اقدامات، گمانه‏زنی‏های متعددی صورت گرفته است. برخی این ترورها را به گروهک‌هاي مسلح تجزيه‌طلب و برخی دیگر آن را به گروهک‌هاي تندرو سلفي نسبت می‏دهند.

  آنچه مسلم است اینکه تعدادی از افراد ترور شده ـ که اکثراً به شهادت رسیدند ـ از چهره‏های معروف و سرشناس استان و از پايبندان و مدافعان سرسخت نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و اقدامات و فعاليت‌هاي بسيار مثبتي براي نظام و انقلاب و مردم انجام داده‏اند و یا قاضي پروندهاي متعدد امنيتي بوده و پرونده‌هاي مواد مخدر، گروهک‌هاي مسلحانه و اقدامات تجزيه طلبانه را رسيدگي مي‌کرده‏اند.

  ناظران سیاسی و امنیتی، معتقدند که ریشه حوادث خونین اخیر کردستان را باید در اقدامات پنج گروه زیر جستجو کرد:

  1. اپوزیسیون کُرد:

  «كومله زحمتكشان كردستان ايران» و «حزب دموکرات» نام دو گروهك تروریستی ملحد و جنایتکار است که سال‎هاست دست مزدورانشان به خون مردم شیعه و سنی منطقه آلوده است.

  اخیراً اعضای گروهک کومله از جمله عبدالله كهنه پوشي – منصور راوند – اقبال مرادي – عمر ايلخاني زاده ملاقات‏هاي پي‏درپي و مستمری با حكومت كردستان عراق ـ بالاخص دستگاه زانياري كردستان عراق ـ داشته‏اند. همچنین آنچه واضح است اینکه افرادي كه در كردستان ترور شده و به شهادت رسيده‏اند با گروهك كومله و اهداف تروريستي آن مخالفت می‏نمودند.

  در نتیجه، گروهك كومله از آب گل‏آلود ماهي گرفته و افرادی را که در 5 سال گذشته ترور کرده است، با ارائه گزارش‏های كذب و خلاف واقع، مخالف سر سخت حكومت خودمختار كردستان عراق معرفي كرده است.

  2. حکومت کردستان عراق:

  برخي معتقدند که اتفاقات عراق، بي‏ارتباط با ترورهاي صورت گرفته در كردستان نيست. فراز و نشيب‏هايي كه در عراق به وجود آمد، سقوط صدام، تشكيل دولت جدید و فشار بر گروهك‏هاي ضدانقلاب از سوي این دولت، گروهك‏هاي ضدانقلاب از جمله «كومله» و «دموكرات» را بر آن داشت كه ارتباط تنگاتنگي را با حكومت كردستان عراق ایجاد کنند تا مبادا در آينده حكومت كردستان عراق کاری برای استرداد و تحويل آنها انجام دهند.

  بنابراین، «دستگاه زانياري كردستان عراق» هم با بهره‏گيري از تعدادي تروريست مشهور كومله از جمله عبدالله كهنه پوشي ومنصور راوند واقبال مرادي، در قبال دريافت پول و مصونيت از تحويل و استرداد اين گروهك به جمهوري اسلامي، اقدام به برنامه‏ريزي اين ترورها كرده است.

  «حاج ماموستا ملامصطفي شيرزادي» امام جمعه مريوان هم در تاریخ 6/6/1388 به دستگاه زانياري كردستان عراق و جلال طالباني حمله كرد كه با بكارگيري عناصر كومله، نسبت به ترور فرزندش اقدام کرده است. وی ملاقات با قاتلين پسرش در زندان (كه دستگير شده‏اند) را سند سخنان خود اعلام کرد.

  3. القاعده و وهابیت:

  از سوی دیگر رییس كل دادگستری استان كردستان، احتمال دخالت برخی گروه‏های وابسته به اندیشه وهابیت را نیز به متهمان ترور‌های كردستان اضافه کرد.

  «علی ‌اكبر گروسی» با اشاره به سفر روز پنجشنبه هیئت امنیتی وزارت كشور به استان كردستان برای بررسی رخدادهای تروریستی این استان گفت: «ما آماده همكاری با این هیئت هستیم و هیچ مشكلی هم در این خصوص وجود ندارد و هر گونه اطلاعات، اخبار، نواقص در پیگیری‌ها و نیاز به دستورات جدید را در اختیار این هیئت خواهیم گذاشت. پیگیری‌ها هنوز در حد همان چند روز قبل است و در واقع هنوز هیچ شخص یا گروهی هم مسؤولیت ترورهای اخیر را برعهده نگرفته است. «.

  وی درباره عاملان این حوادث گفت: » احتمالات در خصوص عملیات تروریستی اخیر در كردستان فراوان است ؛ كه از جمله آنها می‌توان به انتساب این ترورها به كومله‌ها و نیروهای سلفی اشاره كرد. عوامل اطلاعاتی استان در حال پیگیری این موارد هستند».

  وی خاطر نشان كرد: «باید دقیق‌تر پیش رفت و بعد اخبار و اطلاعات دقیق‌تری در اختیار مردم بگذاریم و ما تلاش می‌كنیم تا هر چند زودتر به نتیجه برسیم چراكه افكار‌عمومی استان كردستان و كشور این نتیجه را مطالبه می‌كنند».

  در مقابل این نظر، برخی معتقدند که متهم کردن گروه‏های سلفی، وهابی و وابسته به القاعده، توطئه‏ی دیگری از اعضای گروهك کومله است که در پی «رد گم کردن» هستند. استدلال این گروه این است که افراد ترورشده، از اهل‏سنت بوده، و نیز نسبت به مسایل داخلي عراق كلاملاً بي‏تفاوت بوده و انگیزه‏ای برای تروریست‏های سلفی ایجاد نکرده‏اند. آنان اما نسبت به گروهك كومله و اهداف تروريستي آن، موضع مخالف داشته‏اند.

  4. سرویس‏های جاسوسی بیگانه :

  در همین حال، منابع خبري از گسترش فعاليت هاي جاسوسي رژيم صهيونيستي در كردستان عراق خبر مي‏دهند. بنا بر این گزارش، سازمان جاسوسي صهیونیست‏ها (موساد) به تازگي ضمن گسترش فعاليت‏هاي جاسوسي در اين منطقه، صدها نفر را از كردستان عراق به سرزمين هاي اشغالي در فلسطين منتقل كرده تا به آنها آموزش هاي نظامي، تروريستي و جاسوسي لازم را در برخي مراكز نظامي بدهد.

  برخي مقامات محلي براي تجزيه اين منطقه و اعلام كشور مستقل كرد كه با تل آويو و واشنگتن رابطه و همكاري نزديكي داشته باشد تلاش مي‏كنند تا جايي كه رژيم صهيونيستي نزديك منطقه اربيل، فرودگاهي را احداث كرده است. همچنین رژيم صهيونيستي با كمك كادر امنيتي خود يك مركز جاسوسي و اطلاعاتي در منطقه كردستان عراق تشكيل داده است.

  5. گروه‏های بی‏نام و نشان:

  در سال 1386 بیانیه‏ای با عنوان «با سكولاريسم و دموكراسي به پيش» در مريوان پخش شد که مملو از اهانت به دين، مقدسات ديني و جمهوری اسلامی بود. در این بیانیه، همه گروه‏ها، جريان‏ها و حركت‏هاي ديني اهل سنّت در كردستان و حتي برخي اشخاصی که دارای وجهه‏ي ديني بودند ـ با گرایش‏های مختلف ـ تهديد به ترور و قتل شدند.

  این گروه بی‏نام و نشان و ضد دین، ادعا کرده است که در سه سال اخير افرادي نظیر «ملا اسعد شكري» و «ملا مجيد نژماري» را به قتل رسانده و افراد زیر را نیز در لیست سیاه ترور قرار داده است:

  1. روحانیون علاقمند به نظام.

  2. معلمين رسمي مدارس كه مروج افكار كهنه‏پرستانه‏ي مذهبي(!) به فرزندان ملت باشند.

  3. جماعت مكتب قرآن احمد مفتي‏زاده.

  4. جماعت رزگاري صوفي شيخ عثمان.

  5. جماعت القاعده به رهبري محمد علوي، ملا حسين قيطراني و …

  6. جماعت اخوان المسلمين به رهبري عبدالرحمن پيراني و ابراهيم مردوخي.

  7. جماعت دراويش كس‏نزاني، قادريه و طالباني.

  8. حزب وهابي‏هاي سلفي به رهبري هورامي، مهرساز و …

  این گروه، موفقیت در انجام عمليات تروریستی قبل را به جامعه‏ي باصطلاح روشنفكري وترقي‏خواه كُرد تبريك گفته و به گروه‏های مختلف اسلامی هشدار داد که از آنچه مردم‏فريبي و مانع‏تراشي در برابر آزادي واقعي ملّت كرد خوانده‏ است دست بردارند وگرنه به بلاهايی بدتر گرفتار خواهند شد!

  آنها همچنین مسؤولیت قتل «ماموستا ملا محمد عارف كردستاني» و ترور نافرجام «ملامحمد علوي» و «ملا حسين قيطراني بوكاني» را بر عهده گرفته و در جايي ديگر از بيانيه ادعا كرده‏اند كه هسته گروهکشان را در «كردستان عراق» و در دانشگاههاي «سليمانيه» و «هه‏ولير» بنا نهاده و در دانشگاه تهران نيز پايگاه دارند!

  برخی کارشناسان منطقه معتقدند که این بیانیه، اعلام آدرس عوضي برای فريب مردم و مسؤولان است. بخصوص آنکه این گروه، خود را مدعي تبعيت از سكولاريسم و دمكراسي معرفی می‏کنند ؛ اما عملاً دست به قتل و كشتار انسان‏هاي دلسوز و بي‏دفاع می‏زنند.

  همچنین گروهی که خود را «پیشمرگان کردستان» نام نهاده است نیز مسؤولیت چند ترور اخیر را بر عهده گرفته است. گفته می‏شود این گروه، یک باند وابسته به گروهک کومله است. این گروهک در پاسخ به «لبیک مردم کردستان به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر اتحاد و یکپارچکی» در صدد بر آمده اند که با ترور روحانیون اهل سنت باعث آشوب و تفرقه در منطقه شوند.

  نام هموطنان کرد که در 5 سال گذشته ترورتوسط تروريستهاي مشهور كومله شده‏اند:

  1. انور اشکاوند (شهيد شد).

  2. طیب کشوردوست (شهيد شد).

  3. رئوف برتنی (کشته شد).

  4. حسین ربوسه (کشته شد).

  5. داریوش چاپاری (شهيد شد).

  6. جلال بارنامه (شهيد شد).

  7. صالح شریفی (شهيد شد).

  8. ماموستا محمد عارف کردستانی، عضو حركت مكتب قرآن كردستان (شهيد شد).

  9. هوشیار مردوخی (شهید شد).

  10. سعدي شيرزادي، فرزند امام جمعه مریوان (شهيد شد).

  11. عبدالكريم كهنه‏پوشي (شهيد شد).

  12. اسعد ويسي انجمنه‏ای (شهيد شد).

  13. هادي شيرزادي (شهيد شد).

  14. اسعد سليماني، بهداشتيار روستاي دري شهرستان مريوان (شهيد شد).

  15. ملا برهان عالي، امام جمعه موقت سنندج (شهيد شد).

  16. ماموستا ملا محمد شیخ‏الاسلام، نماینده کردستان در مجلس خبرگان رهبری(شهيد شد).

  17. ملا حسين قيطراني، از روحانیون نزدیک به اندیشه‏های سلفی (جان سالم به در برد).

  18. ملا محمد علوي، در بوكان (جان سالم به در برد).

  19. قاضي مهدي کاميابي، مسؤول پرونده‏های امنیتی سنندج (جان سالم به در برد).

  20. قاضي حسن داوطلب، داديار دادسرای عمومی سنندج (جان سالم به در برد).

  21. عثمان جهاني (جان سالم به در برد).

  نتیجه:

  با توجه به آنچه گذشت، مردم مسلمان استان كردستان ايران تصور می‏کنند که حكومت كردستان عراق، اكنون به مأمن، پناهگاه و آموزشگاه تروريست‏ها براي كشتن مردم بي‏دفاع كرد ساير مناطق كردنشين تبديل شده است؛ در حالی که به نظر نمی‏رسد دولتمردان این حكومت كردستان، به چنين وضعي راضي باشند.

  انتظار این است که مسؤولین این حکومت با اتخاذ مواضع صريح و روشن، خود را از اين جنايات هولناك مبرا نموده و با تلاش برای دستگیری عوامل این حوادث، گام مثبتی برای ایجاد آرامش در منطقه بردارند. ضمن اینکه لازم است مراقب ارتباطات خود با کشورها و سرویس‏های بیگانه باشند.

  همچنین، آمر و عامل این ترورها ـ هر کدام از 5 گروه بالا که باشند ـ بر نهادهاي بين‏المللي و داعيه‏داران حقوق بشر بین‏المللی است که با استفاده از نفوذ خود بر روی این عوامل، این ترورها را متوقف نمايند.

  منابع خبري:

  منابع خبر :

  زمانه – روزنامه صبح ایران (ابتکار)- تالار گفتگوی ایرانیان – شفاف( اتاق شیشه ای خبر)- پایگاه تحلیلی فرارو – پایگاه خبری مجمع جهانی اهل بیت- قطار وبگردی- تروریست

  • واقعا اسامي تروريستهايي بنامهاي منصور راوند – اقبال مرادي و عبدالله كهنه پوشي و وبرهان روشن از تروريستهاي مشهور كومله است و بجا اسم /انها را ذكر كرده ايد

 4. آخه گوزو چرا حرف الکی میزنی؟ این ماموستاهای خایه مال شما رو که خود شماها میکشید. تا اونجا که من میدونم تو کردستان هر کردی که خایه مالی رژیم رو بکنه رو میکشن. خایه مال های کونی

  • اگر جنابعالي نمي گوزيد يا نميرينيد يا نمي چسيد لطفا بگوييد نکنه آنرا در اينترنت خالي ميکنيد؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: