آیت الله بیات زنجانی : اصل ولایت فقیه نه از اصول دین است و نه انکارش کفرآور


آیت الله بیات زنجانی : اصل ولایت فقیه نه از اصول دین است و نه انکارش کفرآور
اگر عالمی غير از این گفت پشت سر او نمی شود نماز خواند

شبکه جنبش راه سبز (جرس): آیت الله بیات زنجانی در پاسخ به سئوال یکی از مقلدان تصریح کرد: اصل ولایت فقیه نه اصل دین است و نه انکارش کفرآور است.

به گزارش جرس، متن این پرسش و پاسخ به نقل از وبسایت رسمی آیت الله بیات زنجانی بدین شرح است:

با سلام محضر مرجع عالی قدر چندی پیش از طرف برخی شعار:» اصل ولایت فقیه جزو اصول دین است «شنیده شده بود وبه کرار هم شبکه های تلوزیونی پخش شد. آیا اصول دین جزو احکام ثانویه است؟آیا میتوان چیزی از آن کم ویا زیاد کرد؟آیا این شعار یک ساختار شکنی نیست؟از نظر اسلام چه حکمی درباره اینان باید در نظر گرفت؟وظیفه ما چیست؟

جواب: با سلام و تحیت ؛ اصل ولایت فقیه امری سیاسی و فقهی و مورد اختلاف بین فقیهان است و اگرچه به نظر صحیح می آید لیکن نه خودش اصل دین و نه انکارش کفرآور و فسق است. کسانی که غیر از این را می گویند نیز اهل بدعت بوده و از باب نهی از منکر باید آنان را طرد کرد و اگر عالمی نیز اینگونه حرف بزند، موجب سلب عدالتش می شود و پشت سر او نمی شود نماز خواند.

Advertisements

13 پاسخ

 1. دروود بر حقیقت..
  دروود بر آزادی..

 2. ایول که از شهر ما هم یه بخاری در اومد

 3. بابا من با این حرف این مرد ازاده وبزرگوار موافقم و درود میفرستم به شرف این مرد ا

 4. آقای زنجانی ، البته اگر خبر شما درست باشه، آخه شما سابقه دارید، اگه درست باشه ، ایشون هنوز توجیه نیستند.
  اصل ولایت فقیه ، زیر مجموعه ی امامت است. و امامت زیر مجموعه ی نبوت.
  می خواهم بپرسم که آیا اگر امامی افرادی را به عنوان جانشین خود برگزیند، اطاعت و سر پیچی کردن از او حکم سرپیچی از امر امام را ندارد؟
  چرا دارد، ما حدیثی در این رابطه از امام صادق علیه السلام در کتاب اصول کافی که از کتب اربعه ی ما شیعیان است، داریم.
  آدرس: کتاب اصول کافی (نویسنده:شیخ کلینی)، ج1، ص67
  (این کتاب ، امروز و دیروز که نوشته نشده که بگیم طرفدار های آقای خامنه ای این را نوشتند، این کتاب حدود 1100 سال پیش، در زمان غیبت صغری ی امام زمان نوشته شده است)اتفاقا حضرت صادق علیه السلام در این حدیث، در اصل نافرمانی جانشین امام را ، در نهایت ، نافرمانی خداوند و در حد شرک به خداوند می خواند. حال شما بگویید، با استناد به این حدیث ، آقای زنجانی چه طور ممکنه چنین حرفی را بزنند؟؟؟
  حدیث دیگری در این رابطه از امام زمان (عج) هم داریم:
  اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی رواه حدیثنا فانهم حجتی علیکم و انا حجه الله علیهم(کمال الدین ج2 ص483)

  • مگر آقای خامنه ای را امامان (به قول شما معصوم!!! ) تعیین کرده است که به این روایت استناد میکنید…. عجبا …. اگه نبودین وندیدین که چطور بر کرسی نشستند… منتظر باشید امسال هم شاید این رسانه مردمی نژاد دوباره اون جلسه رو پخش کنند .. هرچند بعید می دانم… چون مقام ایشان امسال بالاتر رفته !!!! و از سوی افراد عادی انتخاب نشده اند… آن فیلم را هم که خودشان پخش کردند کار عناصر خود سر و نفوذی دشمن در صدا وسیما می دانند !!!! ….کمی بیندیشید!!!!
   قران کریم :
   «ولا تقف ما لیس لک به علم»
   «از چیزی که از آن علم نداری پیروی مکن!! «

  • عرب زاده کثیف لعنت بر ولایت و امامت و نبوتت

  • سلام
   به نظرم پاسخ همدیگر را اگر با منطق بدهیم بهتر است تا با فحش!
   ببینید!اینرا همیشه در نظر داشته باشید که برداشتهای ما از قرآن و احادیث بالاخره برداشتهای معصومانه نیشتند.حالا فرقی نمیکنه که فقیه باشد یا نه.یعنی ممکن است کل فقها با هم یکجا اشتباه کنند و فقیه بودن دلیلی بر معصوم بودن یا از طرف خدا بودن یا … نیست.دوست گرامی!اصل ولایت فقیه از اصول 5 گانه یا 4 گانه دین نیست!مگر ورژن آپدیت شده اش دربیاد!!بحث ولایت مطلقه فقیه از اولش هم بوده ولی در چندین مورد مشخص میباشد(رجوع به رساله ها)و یک ذره هم به سیاست مربوط نبود.چنین ارتباطی از حدود 200 سال قبل مطرح شد و در نهایت توسط امام خمینی عملا پیاده شد.حتی خود خمینی نیز در ابتدا اصلا به رفتن شاه فکر نمیکرد و قصد چنین کاری را هم نداشت.ولی شاه کار را به آنجا کشید!و پس از پیروزی انقلاب هم بحث ولایت فقیه اصلا در قانون اساسی مطرح نبود و بعدا اضافه شد.قطعا خمینی یک دفعه ای یک مساله مهم شرعی که یادش نیامده بود که بعدا اضافه کرد.وی اینطور صلاح دید و همین را هم انجام داد.در همان زمان هم علمای بزرگتر از امام هم اصلا با این قضیه مخالف بودند و الان هم برخی مخالف هستند.اگر از اصول دین بود خوب چرا از اول در قانون اساسی نبود؟آقای خامنه ای را چه کسی رهبر کرد؟مجلس خبرگانی که تا کنون یک ایراد مختصر هم از رهبر نگرفته است!یعنی که رهبر معصوم است!درحالیکه همه میدانیم که هیچکس معصوم نیست.سر معصوم بودن پیامبر اسلام در غیر از وحی هم بحث هست چه برسد به خمینی یا خامنه ای!حالا بماند که شورای نگهبان صلاحیت تعیین میکند و دور باطل و … .اصلا زمان امام خمینی همین عناصر خودسر در شورای نگهبان همین ادا و اصولهایی که الان در میارند را در آوردند و خمینی آنچنان توی دهنشان زد که نتوانستند کاری کنند ولی بعد از فوت امام شروع کردند.نظرات امام هم اکنون تحریف شده است.امام توصیه اکید داشتند و در قانون اساسی هم آمده که نیروی نظامی نباید دور و بر انتخابات باشند ولی الان همانهایی که سنگ امام را به سینه میزنند و مدعی انتخابات هستند براحتی آنرا زیر پا میگذارند.یکی دو سال قبل یادم هست که یکی از فرماندهان بسیجی در مشهد گفته بود که اینهایی که میگن امام گفته که نیروی نظامی در انتخابات نباید دخالت کند آلت دست دشمن هستند و ….حالا خوبه هم وصیت امام و هم قانون اساسی جلوی ما هست!!
   در مورد روایتی که فرمودید باید عرض کنم گیرم معنی آن همان چیزیست که شما استنباط میکنید.چه کسی گفته است که آن فرد حتما و بدون شک خامنه ای است؟پس آن فقیهی که خامنه ای را قبول ندارد مشرک است؟اگر مبنا تشخیص خبرگان است که آن هم بحث دنیوی و قراردادی است.مثلا میتوانست اینطور باشد که شورای نگهبان انتخاب کند.یا بنا به نظر همه علمای شییعه (رای گیری)عمل شود و ….خب در مورد بنیصدر و بازرگان نیز مبنا یک قرارداد دنیوی بود و در همه کشورها نیز همینطور است.چون چاره دیگری نیست.وقتی قرار است که مثلا رئیس جمهوری انتخاب شود و برای 4 سال بماند و همه موظف به رعایت قانون هستند این نه بخاطر این است که در قرآن آمده یا رییس جمهور معصوم است !بلکه یک قرارداد بشری برای اداره زندگی دنیوی است.ولی فقیه هم به همین ترتیب.اصلا ممکن است خبرگان در انتخاب خامنه ای اشتباه کرده باشد.اینکه واقعا چه کسی شایستگی زعامت امور مسلمین را دارد فقط خدا میداند.شما فکر میکنید که خوارج مومنتر بودند یا امثال ما!ابن عباس که یار مورد اعتماد علی ع بود نیز در مبارزه با خوارج گاها شک میکرد.علت آن بود که وقتی پیشانی پینه بسته و زانوهای پینه بسته آنها و رفتار و ایمانشان را میدید باور نمیکرد که اینها گمراه هستند.یا اینکه فکر میکنید ابوموسی اشعری فقیهتر است یا خمینی یا طالقانی یا خامنه ای؟
   فکر میکنید که اگر شما در زمان امام حسین بودید حتما جزو یاران حسین بودید؟طبق استدلال یزیدیان معاویه خلیفه برحق است حال آنکه به نظر ما اینگونه نیست.حال از کجا معلوم که میر حسین حسین زمانه است یا خامنه ای؟تشخیص با عقل است و هیچ کس نمیتواند ادعا کند که نتیجه ای که او گرفته است حتما درست است.پس تشخیص نایب برحق نیز به این راحتی ها نیست!!که بخواهید به حرفهایش عمل کنید.به همین خاطر است که بشر به این نتیجه رسیده است که بهتر است به نظر اکثریت عمل شود.چه درست باشد و چه غلط.و این هم با یک رفراندوم مشخص میشود و دیگر اینهمه خونریزی ندارد!

 5. یکی بره به این مرتیکه بگه که فعلا اصل ولایت فقیه ما خامنه ای پدر سگه که با اسم اسلام داره هر ظلمی رو به مردم روا میداره.

  مرگ بر دیکتاتور

 6. لينك چرا نذاشتيد.

 7. دوست عزیزطرفدار ولایت فقیه!
  تو چطور می تونی قبول کنی که یک نفر به جای شصت میلیون تصمیم بگیره؟
  یعنی ما رییس جمهور و نماینده مجلس و ….. انتخاب کنیم بعد یکی بیاد همه تصمیماتشونو وتو کنه؟؟
  واقعا تو اینجوری دوست داری؟
  من که هرگز رای ندادم چون با رای دادن تو همچین حکومتی احساس گوسفند بودن بهم دست می داد!

 8. بیا بخور بابا اصل ولایت فقیه کی گفته زیر مجموعه امامت و نبوت هست نبوت مستقیم از جانب خود خدا هست امامت هم باز از جانب خداست ولی غیر مستقیم ولایت فقیه هم یه چیز من دراوردی چیچیم خیاریه ایرکم تو ولایت فقیه من در اوردی

 9. آقا من موندم چرا اینا فکر میکنن این نظام خدای نکرده از طرف خدا اینجا بر پا شده و خامنه ای امام یا جانشین امامه ای خدا کی میخوان چشاشونو باز کنن ببینن ؟؟؟؟؟؟!!!!!!!

 10. آقای سید محمد حسین بهتر است در گفتارتان به عقل رجوع کنید نه نقل. بیشتر این احادیث دروغ و برای نفع امثال خامنه ای ها طی 1400 سال ساخته و پرداخته شده اند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: